Hasło „zrównoważony rozwój” wybrzmiewa z ust polityków i CEO globalnych marek. Brzmi jak wyświechtany frazes, ale czy jest nim na pewno? Do niedawna obowiązywała zasada CSR znana szerzej jako społeczna odpowiedzialność biznesu. Obejmowała ona wszelkie działania firm w obliczu rosnącego nieustannie kryzysu klimatycznego. Z biegiem czasu okazała się niewystarczająca, więc szukano nowych rozwiązań. Ukuto koncepcję ESG i z sukcesem wcielono ją w czyn. Dziś wiele światowych brandów wyznaje filozofię zrównoważonego rozwoju i przekuwa ją w praktykę.

 

Koncepcja ESG – czym ona jest?

Filozofia zrównoważonego rozwoju jest praktykowana przez wiele firm. Opiera się na koncepcji ESG, która laikom wydawać by się mogła niezrozumiała. Warto pospieszyć z wyjaśnieniem jej podstawowych założeń. Pełne rozwinięcie nazwy brzmi environmental, social and corporate governance. Znając podstawy języka angielskiego, można szybko przetłumaczyć to sobie jako środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Warto rzucić okiem na bazowe założenia tej koncepcji. Są one wdrażane przez poważnych graczy na rynku.

Organizacje wdrażające ESG mogą liczyć na liczne ułatwienia i dofinansowania. Wymierne korzyści wynikające z takiego podejścia do biznesu są namacalne i liczą się w notowaniach na giełdzie.

 

Jakie korzyści wynikają z ESG?

Wdrożenie koncepcji ESG znacząco wpływa na odbiór firmy i przekłada się na namacalne korzyści. Zacząć należy od faktu, że zmniejsza ryzyko inwestycyjne. Inwestorzy decydujący się na współpracę z taką organizacją mogą przewidzieć potencjalne zyski i ewentualne straty. Firmy wdrażające filozofię zrównoważonego rozwoju przeważnie są organizacjami stawiającymi na nowoczesne technologie. Jako takie łatwiej niż inne zyskują dofinansowanie na realizacje wybranych przez siebie projektów. Mile widziane są rozwiązania środowiskowe, np. założenie paneli fotowoltaicznych. Nie tylko wpływają na zużycie energii i środowisko naturalne, ale i są chętnie finansowane przez instytucje unijne. Banki chętnie udzielają kredytów firmom, których działania pokrywają się z ESG. Na sam koniec społeczny odbiór takich organizacji jest bardzo korzystny. Poprzez działania na rzecz lokalnych społeczności i akcje charytatywne ociepla się wizerunek firmy. Ma to ogromne znaczenie marketingowe i wpływa na zyski ze sprzedaży własnych produktów. Co więcej, nacisk na ład wewnątrz korporacyjny oddziałuje na efektywność pracowników i ich motywacje do działania. Bardziej wydajni pracownicy to zadowoleni pracownicy.

 

Jak skutecznie wdrożyć ESG?

Nie jest to specjalne trudne zadanie w dobie unijnych dofinansowań i kredytów udzielanych na rzecz biznesu. W dbałości o środowisko naturalne można przemyśleć założenie paneli słonecznych i selekcjonowanie odpadów. Na dobry początek takie działania są bardzo dobre. Również wspieranie zewnętrznych inicjatyw przyciągnie uwagę lokalnych społeczności i przyczyni się do wzrostu notowań marki. Wszystkie te działania byłyby niewystarczające, gdyby nie podejście do pracownika. Warto go wspierać i motywować do ciągłego rozwoju. Cykliczne organizowanie szkoleń wpłynie na efektywność i dbałość o detale. Jeśli wdroży się te działania bez pominięcia jakiegokolwiek składnika, zyskać można naprawdę wiele na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *